Svitluny – Tarot a numerologie rádce na cestě životem

Tarot, jeho historie i složení

15. ledna 2009 Filed under: Tarot — svitluny @ 12:21:14

Historie:

Historikové se snaží objasnit původ Tarotu na základě původu slova tarot. Nejpravděpodobnější teorie říká, že slovo tarot je odvozena ze staroegyptského Ta-rosh, které znamená v překladu Královská cesta či je odvozeninou zkomoleného slova Thovth, což je staroegyptský bůh věd a magie. Ovšem pokud budeme tedy považovat za kolébku Tarotu starověký egypt, musíme se zmínit o tom, že zde vznikla pouze jedna část a to Velká arkána. Druhá část Tarotu – Malá arkána vznikla někdy v průběhu 14. století. Nejstarší kompletní sada Tarotu byla nalezena v Itálii.

Složení Tarotu:

Tarot se skládá z dvou základních částí.

První je Velká Arkána – ta obsahuje 22 základních karet, které nazýváme trumfy nebo také velká tajemství. Karty Velké arkány jsou číslovány a to od 0 do 21. Tyto karty představují přirozený cyklus světa i lidského života a veškeré etapy v něm. V těchto kartách nelze jednoznačně spatřovat zápor či klad – tento jev je závislý na typu karet Malé arkány ve výkladu. Ke každé kartě je přiřazena planeta či zodiakální znamení, které kartu doprovází.

Malá arkána se skládá z 56 listů, které se dál dělí. Základní dělení je podle živlů. Karty tedy rozdělujeme na mince (zemské), meče (vzdušné), hole (ohnivé) a poháry (vodní). V každé této skupině je 14 listů. Jednotlivá skupina vyjadřuje jednotlivé stránky lidských vlastností. Poháry – citovou stránku, meče – intelektovou stránku, hole – tvůrčí stránku, mince – postoje určující schopnosti pro tvůrčí stránku. V každé skupině je 10 základních karet, které jsou číslovány od I (eso) do 10. Tyto karty zobrazují duševní stavy člověka, které mohou nastat. Pak jsou zde 4 dvorní karty (král, královna, rytíř, páže/kluk). Tyto karty zobrazují 16 základních typů člověka.

Vědění Tarotu:

Říká se, že Tarot je tak mocným nástrojem obsahujícím veškerá vědění, že kdyby byl člověk vězněn a neměl možnost žádného vzdělání a vlastnil balíček Tarotu se kterým by uměl zacházet – znal by veškeré základy všech přírodních věd.

Tarot je nástrojem sloužícím pro věštbu budoucnosti. Ovšem není nástrojem pro věštbu budoucnosti jako takové, protože budoucnost úplně do detailu věštit nejde. Každý jsme strůjcem svého štěstí a tak máme vždy více variant. Tarot nám syntézou obrazů a symboliky napovídá jakou cestou se právě vydáváme a jak řešíme daný problém. Dává nám tedy pouze náhled na to, kam dospějeme při současném chování v daném problému a kam bychom dospěli, kdybychom si vybrali jinou možnost řešení. Tarot totiž prostřednictvím obrazů probouzí a nechává vyplout na povrch naše podvědomí a kombinuje ho s vědomím.

Celý Tarot je velice univerzální z hlediska obrazového i symbolického a obsahuje veškerá vědění a cítění starých národů. To vyplývá i z jeho symboliky. Pro příklad nejvýraznější karta v tomto smyslu je karta XIII. Smrt. Tato karta by dala tušit, že kartou smrti vše končí, ale opak je pravdou. Karta Smrt je součástí Velké arkány, která představuje cyklus lidského života. Ovšem není na poslední pozici, ale na pozici třinácté. To znamená, že v životě se musíme zbavovat starých věcí, které nám brání v dalšímu pozitivnímu rozvoji. Karta Smrt nám tedy říká, že se musíme zbavit něčeho v našem životě, abychom mohli jít dál, protože se smrtí přichází i znovuzrození. Toto pojetí smrti měly všechny prastaré národy, které byly propojeny s vesmírem a přírodou.

A tak by se dalo pokračovat s každou kartou Velké arkány – všechny jsou stejně důležité, jsou to vlastně taková kola osudu, které když vyjdou ve výkladu, tak mají větší dopad, než když  jsou vyložené karty Malé arkány. Ta spíše poukazuje na každodenní starosti a problémy,  jelikož  však život netvoří jen osudové okamžiky, tak i karty malé arkány maji své místo ve výkladu, protože z každodeníích starostí i radostí se život odvíjí. Já k výkladu používám obě arkány dohromady, prootže není jen malých věcí, ale také není jen osudových záležitostí a vykládat pouze s části tarotu mě přijde neúplné, ale to je věcí a názorem každého vykládače individuální.

Napsat komentář
 1. Dobrý den,
  zajímám se o taroty, ráda bych si nějaký balíček tarotových karet zakoupila – můžete mi poradit jaký a kde?

  Komentáře by Zdenka — 13. května 2009 @ 09:38:50

 2. Dám zde odkaz na jedny zahraniční internetové stránky, kde jsou snad všechny balíčky, co existují – jen pro posouzení, kolik sad ve světě je :-)

  http://www.aeclectic.net/tarot/cards/list.shtml

  Osobně však můžu doporučit navštívit obchody s knihami i u nás mají celkem pěkný výběr různých sad a počkat si, až si sada vybere Tebe – která sada Tě zaujme, tu si kup – nedá se říct dopředu, pro který balíček je stvořen pro Tebe a který Ti bude fungovat. Já mám třeba nejraději Rider Waite Tarot, ale to neznamená, že musí vyhovovat i Tobě. *4*

  Komentáře by svitluny — 14. května 2009 @ 20:01:15

 3. Dobrý den, měla bych otázku – začínala jsem vykládat dost mladá s maminčiným Crowleyho tarotem a poté jsem si koupila (asi v 15 – teď je mi 20) vlastní sadu Tarot keltských draků, který jsem si na první pohled zamilovala a který mě zprostředkovaně přivedl k věcem, jimiž nyní žiju. Boužel mám s ním jeden problémek – převrácená živlová příslušnost holí a mečů. Domnívám se, že tolik výklad neovlivní(je to skutečně tak?), ale ráda bych ji přece jen lépe pochopila. Klasická je mi celkem jasná. Moc děkuji.

  Komentáře by Převrácená živlová příslušnost — 17. srpna 2009 @ 14:41:12

 4. O té převrácené živlové příslušnosti vím. Osobně tarot keltských draků nemám, ale asi bych se u něj řídila návodem a živly nechala dle autora těchto tarotových karet, i když je to těžké, pokud máš živly vžité, tak jak jsou u ostatních tarotových sad. Jistě máš nastudovanou symboliku dračích karet, tak se můžeš částečně řídit jí, ale hlavně jsou intuicí. Karty se dokážou přizpůsobit vykládajícímu a pokud u nich budeš brát hole jako vzduch, tak se budou tak chovat, pokud jim vrátíš symboliku ohně, budou se chovat, jako ohnivé. A stejně tak meče.

  Komentáře by svitluny — 19. srpna 2009 @ 10:41:22

 5. Mě také tento druh tarotových karet nesmírně vyhovuje, také jej doporučuji…

  Komentáře by Jak poznám? — 19. května 2011 @ 16:50:10

Leave a comment

smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík smajlík

rejtmon